Castigatorii campaniei reciclarii

03.11.2015 .

Ii vedeti atat de mici si e greu de crezut ca tocmai ei, mezinii scolii International School of Bucharest​, au fost Super Eroii acestei zile? Ei bine, micutii din clasa 1S sunt campionii campaniei reciclarii, ei au adus timp de o luna la scoala 94 de saci plini cu deseuri reciclabile din gospodariile lor: plastic, carton, hartie, sticla, aluminiu. Dupa ce am facut impreuna seminarii in care am invatat cum sa salvam resursele planetei si cum sa pretuim natura sufocata de gropile de gunoi facute de oameni, am trecut la actiune, asa cum va povesteam in postarea anterioara. Iar astazi, in ultima zi a campaniei, impreuna cu echipa SIGUREC (www.sigurec.ro) si organizati de inimosii Let's Do It, Romania!​, echipati cu manusi si unelte speciale de lucru, am curatat padurea din vecinatatea scolii, selectand deseurile si trimitandu-le spre fabricile de reciclare din Romania. Apoi am poposit in clasele unde cei mai mici dintre elevii scolii s-au dovedit a fi creativi, folosind materiale reciclabile. Dar despre operele lor de arta inedite, in postarea urmatoare. Pana atunci, felicitari celor 3 clase care au urcat pe podium: 1S, 4L si 4F! Copii vor avea sansa sa mearga saptamana viitoare intr-o excursie gratuita pentru ei, vor vizita o fabrica moderna de reciclare, iar pentru scoala lor au castigat mult ravnitele biciclete Pegas de care se vor bucura la orele de sport si un sistem de colectare selectiva pentru interiorul scolii. Felicitari, International School of Bucharest! Multumesc, SIGUREC, multi prieteni imi spun ca au descarcat deja pe telefon aplicatia SIGUREC si profita de avantajele ei!  Pas cu pas, invatam impreuna sa traim frumos, curat, civilizat. Revin cu fotografii si surprizele zilei de azi.

Intra in contul tau

Vrei sa beneficiezi gratuit de facilitatile proiectului?

Fa-ti cont

Ai nevoie de sprijin?

Nu esti singura!
Vino in centrele noastre de consiliere

Sau suna la 116 111. Apel gratuit din retelele TELEKOM ROMANIA
Da click si citeste

Doneaza <b>2%</b> din impozitul pe venit pentru cauza mamelor aflate in dificultate!

Sustine campania Facebook Twitter Yahoo! Messenger Email